Blog

Blog

Technika estradowa - przegląd rozwiązań

Estrada to miejsce, bez którego większość publicznych występów artystycznych, czy to plenerowych, czy w pomieszczeniach zamkniętych nie miałaby właściwej oprawy wizualnej ani dźwiękowej. Scena, bo tak nazywana również estrada najprościej starając się zdefiniować to pojęcie to rodzaj podwyższenia, na którym odbywają się różnego rodzaju występy. Dzisiaj zajmiemy się techniką sceniczną, czy wszelkimi zagadnieniami związanymi z budową wykorzystaniem sprzętu elektronicznego i mechanicznego podczas występów kulturalnych różnego rodzaju.

Definicja techniki scenicznej

Chcąc przedstawić, omówić możliwości, jakie stwarza technikom estradowym dzisiejsza technika, należy zgłębić temat istoty techniki scenicznej. Nie da się zaprzeczyć, że technika estradowa jest na stałe obecna w branży rozrywkowej. Obejmuje system nagłośnieniowy, oświetleniowy oraz całą mechanikę sceny, garderobę, która pozwala na właściwe podkreślenie zaakcentowanie i wyróżnienie programu artystycznego przedstawianego na scenie. Może być nim zarówno festiwal, koncert, jak i impreza tematyczna oraz widowisko w hali, czy na świeżym powietrzu.

Jakie możliwości daje dzisiejsza technika estradowa?

Firmy z branży rozrywkowej organizujące imprezy muzyczne, wydarzenia kulturalne, czy koncerty mają obecnie do zaoferowania szereg udogodnień pozwalających stworzyć profesjonalne warunki umożliwiające przeprowadzenie imprezy rozrywkowej w każdych warunkach.

Nie chodzi tu tylko o zapewnienie najwyższej jakości dźwięku, który jest podstawą każdego wydarzenia kulturalnego dla szerszej publiczności, ale również o profesjonalne zadaszenia plenerowe. Najlepsze firmy zajmujące się branżą sceniczną oferują zadaszone sceny różnego rodzaju:

  • zróżnicowanych gabarytach,

  • w postaci zadaszonych scen,

  • w postacie hal namiotowych, sięgających nawet 675 m2 (15 x 45 m),

  • w postaci scen z wybiegami,

  • scen na różnych systemach montażowych (scena mobilna, scena stała na profilach aluminiowych, scena stała na trisystemie).

Profesjonalne firmy dbają o całokształt oprawy technicznej wydarzenia, czyli zajmują się zarówno organizacją sceny, jak i miejscem dla widzów, czyli trybunami i widownią.

Dobrze sprawdzić materiał, z którego wykonana jest scena. Musi być ona nie tylko stabilna, bezpieczna, ale również estetycznie wykonana. Najbardziej pożądane są sceny, których konstrukcja oparta jest na aluminium. Aluminium jest nie tylko trwałe, lekkie, ale również ma dużą odporność na korozję, przez co przez lata będzie cieszyć oko nienagannym stanem fizycznym. Poza samą konstrukcją sceny ważne są pozostałe elementy sceny, jak podłoga, zabezpieczenia boczne sceny, chroniąc scenę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Samo wyposażenie sceny to jednak nie wszystko. Liczy się doświadczenie ekipy montażowej. To od nich zależy czasowe złożenie konstrukcji sceny, właściwy montaż oświetlenia, czy ustawienie dźwięku.


Wróć