Blog

Blog

Podstawowe wyposażenie studia nagrań

Założenie studia nagrań nie musi być przedsięwzięciem kosztownym i wymagającym zakupu bardzo specjalistycznych maszyn. Obecnie sprzęt do nagrywania i tworzenia muzyki staje się coraz bardziej dostępny i intuicyjny dla przeciętnych użytkowników. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu i oprogramowania z zamiarem realizowania swoich nagrań w domu, a tworzenie muzyki nie jest już zajęciem elitarnym i zarezerwowanym dla wąskiej grupy szczęściarzy.

 

Hardware oraz software 

 

Sercem studia jest komputer o odpowiednich parametrach technicznych. Wraz z oprogramowaniem będzie on służył do rejestrowania dźwięku, ale też do jego szczegółowej obróbki. W wypadku komputera istotny jest jego kilkurdzeniowy, szybki procesor oraz odpowiednia ilość pamięci RAM, które pozwala na sprawną i wydajną pracę. Warto też zadbać o odpowiednią pojemność dysku twardego. Ostatnio dużą popularnością cieszą się dyski SSD, które są szybsze niż tradycyjne dyski talerzowe

 

Ważny jest dostęp do programu typu DAW, który zawiera w sobie narzędzia do edytowania zarejestrowanych ścieżek oraz aranżacji całego projektu. Często tego rodzaju oprogramowanie dołączone jest w różnych wersjach do sprzętu, interfejsów, mikrofonów, klawiatur sterujących, itp. Odpowiedni software jest dostępny na licencji open source (na przykład Reaper) lub trzeba za niego zapłacić (programy Ableton czy LogicPro). Najczęściej wybieranym oprogramowaniem w studiach nagrań jest ProTools ze względu na rozbudowany moduł służący do rejestracji dźwięku.

 

Sprzęt do rejestracji dźwięku

 

Aby możliwe było nagrywanie dźwięku z zewnętrznego źródła należy zaopatrzyć się w odpowiednią kartę dźwiękową. Interfejsy mają zazwyczaj co najmniej dwa wejścia mikrofonowe oraz instrumentalne. Wejście mikrofonowe, jak sugeruje sama nazwa, umożliwiają podpięcie mikrofonu (w technologii studyjnej stosuje się zazwyczaj mikrofony pojemnościowe) i nagrywanie głosu wokalisty. Wejścia instrumentalne pozwalają na zarejestrowanie sygnału syntezatora lub gitary. 

 

W zależności od tego, czy chcemy uzyskać duże spektrum brzmieniowe głosu i wydobyć jego wszystkie niuanse warto wybrać mikrofon pojemnościowy, który stanowi najczęstszy wariant. Jeżeli zależy nam na zarejestrowaniu mocnego, głośnego wokalu sprawdzi się do tego mikrofon dynamiczny. Przyda się on przy gorzej zaadaptowanych akustycznie pomieszczeniach. W wypadku mikrofonu trzeba także zadbać o odpowiedni statyw oraz koszyczek do stabilizacji oraz popfiltr, który pozwoli zniwelować przestery przy wybuchowych i szeleszczących głoskach

 

Monitory odsłuchowe do uzyskania pięknego i bogatego brzmienia

 

Uchem studia są monitory studyjne zapewniające liniowy odbiór dźwięku i dostęp do wszystkich częstotliwości nagrania w formie podstawowej, niekoloryzowanej. Daje to warunki do dalszej obróbki dźwięku, nakładania efektów, pracy nad brzmieniem poszczególnych ścieżek oraz miksem. Dzięki temu wiemy też, że stworzony materiał będzie brzmiał dobrze bez względu na warunki w jakich będzie odtwarzany. Poza wyposażeniem studia nagraniowego należy podkreślić wagę odpowiedniej adaptacji akustycznej pomieszczenia, w którym będziemy pracować nad nagraniami. Każdy, nawet najlepszy pomysł może zostać zniszczony, jeżeli nasz odbiór będzie zaburzać nadmiar pogłosu i zła adaptacja pomieszczenia. 


Wróć