Blog

Blog

Organizacja koncertu - od czego zacząć?

Organizacja koncertu lub widowiska muzycznego to zawsze złożone wydarzenie od strony technicznej oraz logistycznej. Wymaga ona dużego zaangażowania techników, dźwiękowców oraz osób zajmujących się promocją wydarzenia. W dobrze przemyślanej strategii organizacji dużego wydarzenia muzycznego ważna jest także współpraca z zespołami i wykonawcami. Pozwala ona na rozwinięcie zarówno kontaktów w branży muzycznej oraz popularyzacji marki organizatora koncertów oraz festiwali muzycznych. 

Pierwszym etapem organizacji koncertu jest określenie budżetu. Ten krok pozwoli zaplanować dalsze działania z uwzględnieniem kosztów, jakich będą one wymagać. Podczas planowania wydarzeń warto na początku określić, jaki jest cel projektu. Czy ma on służyć popularyzacji klubu lub środowiska muzycznego, promocji płyty zespołu lub pozyskaniu nowej publiczności. Potencjalnych celów może być wiele, ale ich określenie pozwoli ocenić inne czynniki wydarzenia, takie jak odpowiedni adresat, czyli ktoś, do kogo kieruje się idee danego wydarzenia. Wtedy następuje czas na określenie czy impreza będzie miała charakter plenerowy, klubowy czy może będzie to wydarzenie zamknięte na kilkadziesiąt osób

 

Kwestia zapewnienia ochrony uczestnikom koncertu

 

Określenie charakteru wydarzenia oraz przewidywanej liczby odbiorców pozwoli na zakwalifikowanie imprezy jako zwykłej lub masowej. Ma to również znaczenie przy oszacowaniu liczby pracowników ochrony, którzy muszą być zatrudnieni podczas koncertu. Na pierwsze 300 osób powinno przypadać 10 ochroniarzy. Na każde kolejne 100 osób uczestniczących w wydarzeniu musi przypadać kolejny jeden ochroniarz. 

 

W zależności od charakteru wydarzenia organizator musi odpowiednio dobrać scenę. Może to być scena zadaszona lub hala namiotowa. Niejednokrotnie firmy organizujące wydarzenia oferują możliwość wypożyczenia i złożenia sceny z gotowych elementów, co zdecydowanie skraca czas organizacji wydarzenia. Organizacja koncertu zarówno plenerowego, jak i klubowego wymaga zadbania o odpowiednie oświetlenie oraz nagłośnienie. Często zespoły decydują się na rozwiązanie w postaci dużego ekranu lub telebimu, na którym emitowane są wizualizacji ilustrujące koncert.

 

W wypadku nagłośnienia warto zastosować systemy liniowe, które są sprawdzonym rozwiązaniem zwłaszcza na dużych festiwalach. Jeżeli zespół nie przyjeżdża ze swoim dźwiękowcem, trzeba zatrudnić osobę, która będzie odpowiedzialna za obsługę systemu audio podczas wydarzenia. 


Wróć