Blog

Blog

Organizacja imprez plenerowych, a bezpieczeństwo

Imprezą masową określa się jakiekolwiek wydarzenie, czy to charakterze sportowym, artystycznym lub rozrywkowym, w którym udział bierze przynajmniej 300 osób, np. w hali widowiskowej, tyle samo osób w kinie czy teatrze nie czyni w tych miejscach imprezy masowej, a w przypadku imprez w budynku i przynajmniej 1 000 osób na terenie otwartym. Imprezą masową nie są także wydarzenia sportowe z udziałem osób niepełnosprawnych oraz dla dzieci i młodzieży, a także na terenie szkoły.

 

Gdy planujemy zorganizowanie imprezy masowej, np. koncertu, musimy uzyskać stosowne zezwolenia. Wydaje je organ właściwy danej jednostce, prezydent miasta, wójt lub burmistrz. Wniosek składa się najpóźniej na 30 dni przed planowaną datą imprezy i uiszcza się za niego opłatę w wysokości 82 zł, do którego dołącza się opinię komendanta Państwowej Straży Pożarnej, komendanta Policji, Państwowego Inspektora Sanitarnego oraz kierownika pogotowia ratunkowego. Oprócz tego załącza się plan i regulamin obiektu, polisę ubezpieczeniową, informacje odnośnie planu ewakuacji oraz ochrony imprezy, oraz jej program i regulamin. W ten sposób przygotowana od strony formalnej impreza spełnia podstawowe wymogi związane z bezpieczeństwem. Agencja artystyczna Coral, zajmująca się organizacją imprez, dba jednak o znacznie szerszy aspekt bezpieczeństwa imprez plenerowych.

 

Bezpieczeństwo, nie tylko formalnie

 

Względy formalne pozwalają na organizację imprezy w miejscu, które samo w sobie nie stwarza żadnego zagrożenia dla uczestników. Bezpieczeństwo jest bowiem podstawą udanej imprezy, a zapewnia się je na różne sposoby. Obecność ochrony i policji, sprzyja poprawie bezpieczeństwa przed agresywnymi ludźmi, pozwala uchronić innych uczestników imprezy poprzez konfiskowanie ostrych, niebezpiecznych przedmiotów, zakaz wnoszenia substancji psychotropowych i wielu innych. W przypadku wystąpienia sprzeczek rolą ochrony jest oddzielić uczestników od siebie. Obecność na imprezie straży pożarnej ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia pożaru, który może być wynikiem zwarcia w instalacji elektrycznej lub rzuconego niedopałka papierosa w nieodpowiednie miejsce. A w przypadku, gdyby jakiś element sceny czy namiotu, miał przygnieść jednego z uczestników, aby szybko móc udzielić mu pomocy i pomóc wydostać się spod elementu. Niezwykle ważna na masowej imprezie plenerowej jest obecność pogotowia. W zależności od planowanych rozmiarów przedsięwzięcia zamawia się więcej karetek. W tym przypadku nie trzeba korzystać z pomocy państwowych służb medycznych, a można zlecić obstawienie imprezy prywatnej firmie. Dzieje się tak dlatego, że rolą sanitariuszy jest udzielenie błyskawicznej pomocy poszkodowanemu. Posiadanie tylko jednego zespołu medycznego, w sytuacji, gdy uczestników jest wielu, może zrodzić problem, w sytuacji, gdy więcej niż jedna lub dwie osoby zasłabną. Problem pojawi się także, gdy będzie konieczne przewiezienie kogoś natychmiast do szpitala, a wówczas na imprezie nie będzie już wsparcia medyków. Jeszcze innym sposobem zwiększania bezpieczeństwa jest zastosowanie ogrodzenia, a na wejściu postawienie ochrony, która będzie wpuszczać kolejnych uczestników zgodnie z wymogami regulaminu. W ten sposób uniknie się wstępu na imprezę osób niepowołanych, ale również zabezpieczy młodszych uczestników imprezy przed niepożądanym oddaleniem się od swoich opiekunów, daleko poza obręb wydarzenia. Wszystko można samemu zorganizować, można także zlecić to odpowiedniej firmie, czyli osobom z doświadczeniem.


Wróć