Blog

Blog

Jak wybrać dobre studio nagrań dla zespołów muzycznych?

Nagranie swojej płyty to marzenie niejednego zespołu. Oczywiście mówimy o zespole, który już istnieje i koncertuje. Jednak i zespoły nowo założone również mogą myśleć o tym, aby w przyszłości płytę nagrać. Jednak, jak można się domyślać, nagranie takiej płyty to nie jest łatwa sprawa. Trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, pomieszczeniem, doświadczeniem i wieloma innymi rzeczami. Tutaj naprzeciw takim potrzebom wychodzi studio nagrań. Co ciekawe, studia nagrań nie zajmują się jedynie nagrywaniem płyt. Czasem jest potrzeba nagrania dobrego podkładu, jingla albo chórków. Studio nagrań dysponuje wszystkim, co potrzebne do zarejestrowania takich rzeczy… a nawet więcej. Jak jednak wybrać dobre studio nagrań? Na co w tym temacie zwracać uwagę? Dzisiaj postanowiliśmy zająć się właśnie tym zagadnieniem.

 

Studio nagrań - co to w ogóle jest?

 

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia sobie tego czym w ogóle jest - albo powinno być - studio nagrań. Zaczynając od ogólnego określenia, musimy powiedzieć, że studio nagrań to szereg pomieszczeń zaprojektowanych przez profesjonalnego akustyka tak, aby uzyskać optymalne warunki akustyczne. W praktyce takie studio to po prostu obiekt z przeznaczeniem do rejestracji nagrań dźwiękowych, obejmujący zazwyczaj reżyserkę, pomieszczenia z przeznaczeniem do miksowania i masteringu, a także część socjalną. Zatem w profesjonalnym studiu nagraniowym znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do komfortowego i dobrego jakościowo nagrania różnego rodzaju dźwięków.

Oczywiście studia nagrań mogą się od siebie różnić w zależności od tego, jaki rodzaj nagrania ma być w nich zrealizowany. Do tego studia takie mogą być domowe oraz typowo komercyjne, wykorzystywane przez wielkie firmy fonograficzne. Ciekawostką w tym temacie jest niewątpliwie fakt, że pierwsze znane komercyjne studio nagrań otwarte zostało w 1897 roku w Filadelfii przez wytwórnię Berliner Gramophone.

 

Studio nagrań - czym się charakteryzuje?

 

Oczywiście, różnica w rodzaju studia nagrań - chociażby takich jak wspomnieliśmy przed chwilą - jest dość spora. Jednak przeważnie uwidacznia się w wielkości oraz ilości sprzętu oferowanego przez dane studio. Inwestycje w takie komercyjne studio nagrań są przecież nieporównywalnie większe niż w mniejsze studio tego typu. Jednak trzeba zaznaczyć, że profesjonalne studio nagrań to nie tylko takie, które ma możliwie najdroższy i najnowszy sprzęt. W końcu wielkim atutem każdego studia nagrań jest to, że posiada ono przede wszystkim odpowiednio wygłuszone pomieszczenie z jak najlepszymi warunkami akustycznymi, w którym realizowany jest cały proces nagraniowy. Druga sprawa to to, że sprzęt do nagrań różni się między sobą tym, do jakiego celu jest przeznaczony. Nie ma bowiem jednego idealnego sprzętu, który wszystko rejestruje w najlepszy możliwy do osiągnięcia sposób.

 

Jak wybrać dobre studio nagrań?

Biorąc pod uwagę to, co już zaznaczyliśmy, jeśli chcesz ze swoim zespołem skorzystać ze studia nagrań, zastanów się w jakim celu chcesz to zrobić i szukaj studia, które najlepiej pomoże Ci zrealizować to, czego oczekujesz. Pamiętaj, że nie zawsze duże, komercyjne studia odpowiadają Twoim potrzebom. Oczywiście, zwróć uwagę na to, jakim sprzętem i – co równie istotne – oprogramowaniem dysponuje dane studio. Poszukaj rekomendacji, zapoznaj się z tym, co studio oferuje zarówno w ramach sprzętu, jak i pomocy w samej realizacji nagrania. To szczególnie ważne i pomijane przez młode zespoły, które nie miały wcześniej doświadczenia ze studiem nagrań. Warto wspomnieć, że istotne w tym temacie są czasem niuanse, takie chociażby jak praca głosem i emisja głosu podczas samego nagrania. To rzeczy, które nabywa się wraz z doświadczeniem, dlatego ważne, aby studio nagrań wyjaśniło wszystkie szczegóły i pomogło, a być może nawet pokazało, jak pracuje się w samym studio podczas realizacji nagrania. Przy tym niebagatelna jest także atmosfera podczas samego nagrania. Dobry klimat to podstawa sukcesu i pozwala skupić się na tym, co najistotniejsze, czyli na dobrej rejestracji materiału w celu stworzenia najlepszego nagrania.


Wróć