Blog

Blog

Czym zajmuje się agencja artystyczna?

Większość agencji artystycznych to przedsiębiorstwa prywatne, niektóre jednak działają jako instytucje samorządowe, zajmujące się organizowaniem miejskich festiwali, imprez kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych. Dziś chcemy przybliżyć wam naszą pracę. Czym zajmuje się agencja artystyczna? Czy agencja artystyczna to agencja eventowa? Jaki rodzaj pomocy oferują agencje artystyczne, takie jak nasza, w przypadku organizacji imprez o charakterze masowym?

 

Agencja artystyczna a agencja eventowa

 

Na początek trochę teorii. Nie da się odpowiedzieć na pytanie, czy i czym różni się agencja artystyczna od agencji eventowej, bez próby podania definicji tych terminów.

Zacznijmy od agencji artystycznej. Agencje artystyczne można rozpatrywać z jednego strony jako rodzaj impresariatu, jak i działania mające na celu zapewnienie danemu wydarzeniu właściwej oprawy muzycznej. Impresariat to rodzaj instytucji, która działa często w imieniu różnych artystów, muzyków, piosenkarzy, muzyków celem ustalenia najlepszych warunków współpracy między gwiazdą a organizatorem danej imprezy. W dużej mierze agencje artystyczne zajmują się zatem kompleksową organizacją koncertów i imprez masowych dla szerszej grupy odbiorców. Mogą to być festiwale, koncerty kameralne i masowe, widowiska, recitale, festyny, pikniki, jubileusze i imprezy okolicznościowe.

 

Jeśli spojrzymy na agencje eventowe, okaże się, że agencje te działają zupełnie na innym rynku. Oferują pomoc w organizacji różnego rodzaju wydarzeń firmowych, spotkań integracyjnych, czy też pikników firmowych. Ich zadanie może polegać również na organizacji spotkań biznesowych, wystaw i wernisaży, szkoleń i warsztatów, czy też imprez okolicznościowych. Podobnie jak nasza agencja tak również agencja eventowa zapewnia kompleksowe przygotowanie wydarzenia zarówno od strony technicznej (zapewnienie sprzętu audio-wizualnego), jak i merytorycznej (określenie tematu, rozpisanie dokładnego planu), ale zwykle bez kontaktu z osobami „z estrady”. Agencje artystyczne nie rzadko zapewniają oprawę muzyczną na podstawie zróżnicowanej oferty gatunkowej i w dość szerokim przedziale wiekowym (jeśli chodzi o odbiorców). Nasza agencja artystyczna np. służy pomocą w organizacji imprez, zapewniając szeroki wybór artystów obejmujący:

  • gwiazdy estrady,

  • imprezy tzw. cover show,

  • imprezy disco polo,

  • śląska scena,

  • pop/ rock scena,

  • kabarety,

  • konferansjerzy.

 

Czym zajmują się agencje artystyczne?

 

Agencje artystyczne, takie jak nasza, w przeciwieństwie do agencji eventowych nie skupiają się niemal wyłącznie na oprawie artystycznej wydarzeń organizowanych w imieniu podmiotów gospodarczych. My działamy szerzej. Przede wszystkim łączymy oczekiwania organizatorów z wymaganiami artystów. Służymy nie rzadko doradztwem w tematach formalno-prawnych. Zajmujemy się zarówno organizacją imprez, jak i uroczystości o charakterze państwowym, okolicznościowym, patriotycznym, rocznicowym, jubileuszowym, a także lokalnym.

 

Czym innym jest bowiem piknik firmowy, spotkanie integracyjne, a czym innym np. koncert dla szerszej publiczności organizowany na prośbę władz regionu, powiatu, miasta, czy danej placówki oświatowej z występem gwiazd. Nie ma przecież dni otwartych, imprez plenerowych, które nie wymagają oprawy muzycznej. Agencje artystyczne mają doświadczenie, wiedzę i niezbędny sprzęt, by podjąć się realizacji własnych produkcji artystycznych, działalność usługowej i organizacji imprez komercyjnych.


Wróć